Wągrowiec pełen różności

W północnej Wielkopolsce, na granicy z województwem kujawsko-pomorskim leżą Pałuki – niewielki i mało znany region o bogatej lokalnej kulturze. Jednym z jego ośrodków jest, położone zaledwie 60 km od Poznania, miasto Wągrowiec – idealny cel jednodniowego wypadu.

Kilka słów o historii…

Swe powstanie i rozwój miasteczko zawdzięcza Cystersom, którzy założyli je w XIV w. Około 70 lat po lokacji zakonnicy przenieśli tam swą siedzibę z pobliskiego Łekna, a Wągrowiec stał się miastem klasztornym, ośrodkiem liczącego 30 wsi opactwa. Zbudowano gotycki kościół i klasztor, które następnie przebudowano w stylu barokowym. Cystersi musieli opuścić wągrowiecki klasztor w 1796 r. W czasie zaborów kościół był świątynią parafialną, a klasztor mieścił sąd oraz więzienie. Budynki zostały mocno zniszczone przez wycofujących się hitlerowców, odbudowano je jednak. Dziś kompleks poklasztorny stanowi jedną z atrakcji miejscowości i jest dostępny dla zwiedzających. Wystarczy wytropić krzątającego się wokół klasztoru proboszcza i poprosić, by otworzył drzwi.

Oryginał

Wągrowiec może pochwalić się kilkoma niebanalnymi osobistościami. Najsłynniejszym obywatelem miasta był niewątpliwie ks. Jakub Wujek, autor pierwszego przekładu Biblii na język polski. Upamiętnia go tablica stojąca przed kościołem farnym. W XIX w. w Wągrowcu mieszkał rotmistrz wojsk napoleońskich Franciszek Łakiński. O jego hojności i działalności społecznej przypomina dziś jego grobowiec o niezwykłej jak na nasze rejony formie. Rotmistrz wzniósł 6 metrową piramidę jeszcze przed swoją śmiercią. Kazał ją również obsadzić sosnami. Miał powiedzieć, że kiedy drzewka przerosną piramidę, Polska odzyska niepodległość. Jego przepowiednia spełniła się m. in. dzięki odwadze mieszkańców Wągrowca. Brali oni czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim oraz wojnie polsko-bolszewickiej. By bliżej zapoznać się zarówno z historią miasta, jak i z jego kulturą, warto odwiedzić Muzeum Regionalne. Placówka mieści się w tzw. Opatówce, czyli w dawnej siedzibie opata cystersów wągrowieckich. Eksponaty ilustrują dzieje, kulturę oraz etnografię Wągrowca i okolic. Bilet normalny kosztuje 5 zł, a ulgowy 3 zł.

Dla aktywnych… w różnych dziedzinach

Oprócz wielu zabytków do Wągrowca przyciąga też obszerna oferta rekreacyjna. Miasto położone jest wśród jezior, a największe z nich jest lokalnym ośrodkiem żeglarstwa. Miasto i okolice przystosowane są też do turystyki rowerowej. Gdy pogoda nie sprzyja można spędzić miło czas w jednym z najnowocześniejszych aquaparków w Wielkopolsce (bilet indywidualny od 10 zł, rodzinny od 24 zł). Miasto jest również gospodarzem 2 festiwali o zasięgu międzynarodowym. Do 28 czerwca trwać będzie Pałucka Wiosna Muzyczna. Wydarzenie nosi imię Adama z Wągrowca – barokowego kompozytora i organisty. Organizatorzy za cel stawiają sobie propagowanie muzyki klasycznej. W festiwalu biorą udział wybitni muzycy z całego świata. Latem odbywa się Festyn Cysterski stanowiący okazję do zapoznania się ze spuścizną tych zakonników i powiązany z piknikiem historycznym uświetnianym obecnością wielu bractw rycerskich.

„Bogactwa naturalne”

Rejon Wągrowca obfituje również w ciekawostki przyrodnicze. Niewątpliwie największą atrakcją tego typu jest słynne skrzyżowanie rzek. Jest to jedyne takie zjawisko w Europie i jedno z dwóch na świecie. Skrzyżowanie zostało stworzone sztucznie, w toku prac melioracyjnych. Rzeki Wełna i Nielba krzyżują się pod kątem prostym. Ich wody nie mieszają się jednak i każda płynie dalej swym korytem. Osobliwość ta przyciąga do Wągrowca turystów z całej Europy. W pobliskiej wsi Budziejewko znajduje się Kamień św. Wojciech, czyli jeden z największych w europie głazów narzutowych, pomnik przyrody. Wg legendy św. Wojciech głosił z niego Słowo Boże okolicznym mieszkańcom. 4 km na zachód do Wągrowca położony jest Rezerwat leśny Dębina. Tam podziwiać można liczne 270-letnie dęby. Największy okaz, dąb Korfanty, ma 340 cm obwodu. Rezerwat chroni i bada 38 gatunków drzew i krzewów. Tutejszy naturalny las grabowo-dębowy jest również siedliskiem czapli siwej. Od 1933 rezerwat obejmuje ochronę kolonię tych ptaków.

Ceny biletów
Normalny 5 zł Ulgowy 3 zł Niedziela wstęp wolny
Godziny otwarcia
wt-sob 10:00-16:00  niedz i święta 12:00-16:00
tel. +48 067 26 85 911