Tam, gdzie jeżdżą parowozy… czyli witamy w Wolsztynie!

Parowozownia w Wolsztynie to miejsce doskonale znane wszystkim miłośnikom kolei. Przyjeżdżają tu pasjonaci lokomotyw parowych z całego świata nie tylko w celu podziwiania parowozów wraz z warsztatami i urządzeniami, służącymi ich utrzymaniu oraz naprawie. Zaglądają tu również po to, aby własnoręcznie dołożyć węgla do buchającego parą kotła, a przede wszystkim poczuć klimat jedynej, czynnej od ponad stu lat zajezdni lokomotyw parowych w Europie. I choć częściowo mamy tu do czynienia z tzw. zimnymi eksponatami, to jednak kilka z nich regularnie wyrusza w trasy, ciągnąc wagony turystyczne lub stanowiąc niecodzienne czoło pociągów osobowych, zmierzających głównie w kierunku Poznania.

Pełną parą

Pierwszy pojazd trakcyjny został zbudowany na początku wieku XIX. Zastosowany w nim silnik parowy, wynaleziony zresztą kilkadziesiąt lat wcześniej, został utrwalony w nazwie nowego środka transportu – parowozu. Rozwój techniki, a co za tym idzie zastępowanie pojazdów na parę lokomotywami spalinowymi i elektrycznymi – o wiele bardziej efektywnymi, sprawniejszymi i wygodniejszymi – przyczynił się do stopniowego zaniku infrastruktury, służącej kolei parowej. Wytrwały turysta obejrzeć ją możne jeszcze w Wolsztynie, gdzie każdego dnia oczom gości ukazują się niesamowite lokomotywy, będące dumą tutejszej parowozowni.

Żelazne damy

Najstarszym parowozem prezentowanym jeszcze do niedawna w wolsztyńskiej lokomotywowni był Tki 3-87 z 1908 r., którym obecnie opiekują się jarocińscy pasjonaci kolejnictwa. Palmę najbardziej wiekowej lokomotywy w Wolsztynie dzierży dziś Ok1-359 – pojazd znany m. in. ze scen z filmu Romana Polańskiego „Pianista”. Szczególną ozdobą pozostaje jednak parowóz „Piękna Helena” (Pm 36-2), którego nazwa upamiętnia imię żony maszynisty, jeżdżącego tą właśnie maszyną. Wyprodukowany w Polsce w roku 1937 do dziś rozwija zawrotną prędkość 130 km/h i jest uznawany za najszybszy parowóz polskich kolei. Jego charakterystyczne zielono-oliwkowe malowanie kotła wraz z czerwonym podwoziem stanowi znak rozpoznawczy tej najbardziej znanej lokomotywy parowej w Polsce. Ciekawym eksponatem jest również Ty51-223 – najcięższy parowóz zbudowany w naszym kraju. Jego waga oscyluje wokół 190 ton! Wyjechał on z Zakładów im. H. Cegielskiego w Poznaniu w połowie ubiegłego wieku i z pewnością zalicza się do pojazdów, które, będąc w Wolsztynie, po prostu trzeba zobaczyć.

Parada parowozów i inne atrakcje

Każdego roku w ramach obchodów dni miasta odbywa się we Wolsztynie uroczysta parada parowozów. W show bierze udział kilkanaście lokomotyw parowych z kraju i zza granicy. To wspaniałe widowisko światła, dźwięku i pary oglądają tysiące ludzi – wszak jest to wydarzenie bez precedensu. Rokrocznie w Wolsztynie organizowany jest również Międzynarodowy Konkurs Miss Parowozów, którego ideą jest promowanie piękna – zarówno kobiecego, jak i tego, które wypływa z uroku dawnych lokomotyw parowych.

Autor: Martyna Kaczmarek
Przewodnik, polonistka

 

Ceny biletów
Normalny 5 zł Ulgowy 2 zł
Godziny otwarcia
wt-sob 8:00-15:00
www.parowozowniawolsztyn.pl