Park dla niewidomych w Owińskach

Park Orientacji Przestrzennej został niedawno oficjalnie otwarty przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych. Ma być terenem, na którym osoby z dysfunkcją wzroku będą uczyć się, jak poruszać się na otwartej przestrzeni, na przykład w mieście. Na terenie parku znajduje się wiele urządzeń przygotowanych specjalnie z myślą o niewidomych. Są to: urządzenia imitujące m.in. dźwięki ruchu ulicznego, ławki, kosze na śmieci, krawężniki.

Wszystko po to, by pomóc osobom z dysfunkcjami wzroku przygotować się na kontakt z tymi zjawiskami i przedmiotami w prawdziwym życiu. Stworzono również plac zabaw, wyposażony w huśtawki, równoważnie i tory przeszkód, aby poprzez zabawę – uczyć. Znajduje się tutaj również mini zoo, w którym niewidomi mogą zapoznać się z dźwiękami wydawanymi przez zwierzęta, a nawet je pogłaskać. Całość dopełnia strumyk i na nowo wykopany staw.

Park ma służyć głównie podopiecznym Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych, będą mogli z niego jednak również korzystać mieszkańcy Owińsk i osoby przyjezdne.

Park Orientacji Przestrzennej był w bardzo ciekawy sposób promowany na poznańskim Starym Rynku. W centrum Poznania stanął kontener, który przekształcono w „Niewidzialne Mieszkanie”. Nakładając specjalne gogle każdy może poczuć na własnej skórze, jak w niewielkiej przestrzeni muszą sobie radzić osoby z dysfunkcjami wzroku. W mieszkaniu znajdą się m.in. książki brajlowskie, segregatory opisane pismem brajla i mówiący kalkulator. Jest to jedyny taki obiekt w Europie.