Najważniejsze grody wczesnopiastowskie w Wielkopolsce

Ostrów Tumski w Poznaniu

Największa wyspa na rzece Warcie, miejsce naturalnie obronne i przecięcie szlaków handlowych. Te czynniki sprawiły, że gród na Ostrowie Tumskim dorównywał randze Gniezna w państwie pierwszych Piastów. W tym miejscu powstała pierwsza katedra w Polsce, w której pochowani zostali władcy i królowie Polski m.in. Mieszko I i Bolesław Chrobry. Poza katedrą warto też zwrócić uwagą na budynek Akademii Lubrańskiego, Psałterię, Kościół NMP (in summo), pomnik Jana Pawła II i Pałac Arcybiskupi. Osobną ciekawostką są pozostałości umocnień z różnych okresów w dziejach wyspy. Możemy tu porównać wały grodu X wieku, średniowieczny ceglany mur Jana Lubrańskiego i XIX-wieczne pruskie fortyfikacje.

Ostrów Lednicki

Niegdyś domniemane miejsce chrztu Polski. Według legendy w 966 roku Mieszko I władca Polan, zanurzył się w lednickim baptysterium i przeszedł na wiarę chrześcijańską. Świadectwem tego wydarzenia są do dziś zachowane baseny chrzcielne w pozostałościach książęcego palatium. Odnalezione podczas wykopalisk archeologicznych kolekcje kosztowności i broni z Ostrowa można obejrzeć w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Pozahistorycznym atutem tego miejsca jest baśniowe położenie średniowiecznego grodu na wyspie otoczonej Jeziorem Lednickim. W odległości kilku kilometrów od grodu, we wsi Dziekanowice znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny.

Wzgórze Lecha

Według legendy w tym miejscu protoplasta Polan – Lech ujrzał ogromnego białego orła i założył gród zwany Gnieznem. Jest to najstarsza część miasta, mieszczą się w niej jego najważniejsze zabytki. Należą do nich:
– Katedra Gnieźnieńska
– sanktuarium św. Wojciecha, miejsce pięciu koronacji królów Polski. Klejnotem Katedry są romańskie Drzwi Gnieźnieńskie z ok. 1175 roku.
– Kanonia Potockiego
– Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej
– Kościół Św. Jerzego – Dzwonnica
– Pomnik Bolesława Chrobrego
– Pałac Biskupi i Pałac Arcybiskupi w bliskim sąsiedztwie.

Giecz

Badacze dopatrują się w Gieczu rodowego grodu Piastów. To z niego wyprawiali się na podbój głównych grodów w Wielkopolsce, aby następnie zjednoczyć wszystkie ziemie Polan. Błyskotliwą karierę grodu przerwał w 1039 roku najazd księcia czeskiego Brzetysława I. Gród został spalony, a ludność uprowadzona do Czech. Mimo odbudowy gród w Gieczu stopniowo podupadł, ale właśnie jego upadek umożliwił zachowanie zabytków sprzed X wieków. Takimi są właśnie: okrągły wał grodu wykonany w konstrukcji hakowej, fundamenty palatium oraz romański kościół św. Mikołaja i NMP (1km od grodu). Podobne wały istniały też w najstarszych częściach Poznania i Gniezna, ale rozwój tych miast zdążył przez setki lat wyrównać piastowskie grody, a ich romańskie niegdyś świątynie kilkakrotnie przebudowano. Atrakcją o równie starych korzeniach jest grodowy kościół św. Jana Chrzciciela – obecnie drewniany. W 2010 roku zapomniany przez wieki gród, ożył dzięki wybudowanej obok wałów osadzie edukacyjnej. Stworzyła ona doskonałe miejsce do wypoczynku dla zorganizowanych grup i rodzin z dziećmi.

Bilety Ostrów Tumski – Katedra Poznańska
Normalny 3,50 zł Ulgowy 2,50 zł
Bilety Katedra Gnieźnieńska – podziemia
Normalny 3,50 zł  Ulgowy 2,50 zł
Bilety Katedra Gnieźnieńska – wieża
Normalny 3,50 zł  Ulgowy 2,50 zł
Drzwi gnieźnieńskie
Obowiązkowa opłąta za przewodnika 40 zł