Jedna z największych siedzib Piastów. Gród założony przez Lecha – legendarnego protoplastę Polan. Miasto nierozerwalnie związane z początkami polskiej państwowości może poszczycić się wieloma popularnymi zabytkami. Do najważniejszych należą:
Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha – pierwsza archikatedra w Polsce i miejsce koronacji królów z dynastii Piastów. Kościół jast celem pielgrzymek do grobu pierwszego na naszych ziemiach świętego i męczennika. W prezbiterium znajduje się konfesja św. Wojciecha z misternie wykończonym XVII wiecznym, srebrnym relikwiarzem. Również nie można przeoczyć wykonanych z brązu „Drzwi Gnieźnieńskich” z ok. 1175r.
Kościół św. Jana Chrzciciela – gotycka świątynia związana z zakonem Rycerzy Bożogrobowców. Wewnątrz znajduje się cenna polichromia z II połowy XIV wieku, wykonana techniką „al secco” na cienkiej pobiale wapiennej.
Kościół św. Trójcy – kościół farny w Gnieźnie. Można w nim zobatrzeć kaplicę Bractwa Literackiego, barokową ambonę w kształcie łodzi oraz zager z kurantami i postacią św. Wojcecha.
Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Antoniego – kościół wczesnogotycki z 1270 roku, wyposarzenie i fasada barokowe. W świątyni znajdują się m. in. uznawany za cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia oraz relikwiarz bł. Jolenty.
Muzeum Początków Państwa Polskiego – oferuje ciekawy, 30-minutowy spektakl audiowizualny, poświęcony średniowiecznej Wielkopolsce. Innymi wystawami stałymi tego muzeum są: Gniezno Średniowieczne, Gniezno Nowożytne, Rzeźba Romańska w Polsce, Oręż Wieków Minionych, Piastów Malowane Dzieje. Warto zwrócić szczególną uwagę na kolekcję gotyckich i renesansowych kafli piecowych, oraz przyjrzeć się państwowym godłom przy wejściu.
Muzeum Archidiecezjalne – prezentuje zbiory zgromadzone w skarbcu archikatedry gnieźnieńskiej. Wśród nich najcenniejszymi eksponatami są: agatowy Kielich Świętego Wojciecha z X wieku, dwa kunsztownie wykonane „kielichy Dąbrówki”. Warto przyjżeć się wystawie drewnianych rzeźb świetcyh i poznać ich atrybuty.