Plebiscyt – co jest wizytówką Poznania?

W plebiscycie można zagłosować na takie atrakcje Poznania jak Stary Rynek, Koziołki, Katedra, Malta. Zwycięski obiekt zostanie opracowany w specjalnym materiale – o co dokładnie chodzi, nie wiadomo.

Jak do tej pory wyniki są zaskakujące. Poznańska Fara dostała zaledwie 17 głosów, pomimo że jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Wrażenie, jakie wywiera na odwiedzających jest porażające, a fakt, że będąc w Farze wszyscy zaczynają słuchać przewodnika, świadczy o wzbudzonym zainteresowaniu. Słaby wynik to chyba nieznajomość miejsca przez poznaniaków.

Stary Rynek już lepiej stoi w rankingu – ponad 50 głosów i to akurat nie zadziwia. Bardzo rzadko zdarza się grupa, której tam nie przyprowadzamy. I choć może opowieści o dawnych mieszkańcach Rynku nie wzbudzają ogromnego zainteresowania, to jednak pierwsze spojrzenie na fasadę Ratusza oraz opowieści o kacie przykuwają uwagę zwiedzających. Pręgierz z katem są jednak daleko w tyle.

Największa niespodzianka to jednak Stary Browar, który wyprzedził Stary Rynek i Katedrę. Nie bardzo jednak pokrywa się to z częstotliwością odwiedzin przez turystów z zewnątrz. Trzeba jednak przyznać, że architektura miejsca i wystawione wewnątrz nowoczesne dzieła sztuki dostarczają wizualnych wrażeń. CH Stary Browar stanowi też odskocznię od historycznego Poznania, który nie wszystkim przypada do gustu.

Niekwestionowanym liderem już w tej chwili są … oczywiście koziołki ratuszowe. Nic dziwnego, skoro jeszcze nie tak dawno widniały w logo Poznania. A co mówią o nich turyści? Że po trykaniu mogłyby się … ukłonić do widowni.