Odkryj wyspę skarbów – VII Weekend z Historią 29.-30. 09. 2012

Co roku w Poznaniu odbywa się pod koniec września impreza historyczna na trasie Traktu Królewsko-Cesarskiego. W tym roku obchody Weekendu z Historią koncentrują się na Ostrowie Tumskim czyli na wyspie katedralnej. Motyw przewodni „Odkryj wyspę skarbów” zachęca do poznawania historii miejsca oraz odkrywania jego bogactwa w nietypowy sposób.

Program
W programie przewidziano warsztaty, prelekcje, wycieczki i przedstawienia, które przybliżą bogatą historię wyspy i pozwolą odkryć jej skarby. Sobota to głównie wycieczki i prelekcje dla miejskich odkrywców obejmujące katedrę, podziemia katedry, Muzeum Archidiecezjalne i Ostrów Tumski. Nowością jest niedawno otwarty Rezerwat Archeologiczny. Niedziela natomiast to dzień dla rodzin gotowych na przygodę. Organizatorzy przygotowali warsztaty dla dzieci oraz wycieczki familijne i gry terenowe. Jako ciekawe wydarzenie zapowiada się akcja Lampionarnia, czyli podświetlenie zabytków własnoręcznie wykonanymi lampionami. Udział we wszystkich atrakcjach bezpłatny.

Rezerwat Archeologiczny
Najnowszym nabytkiem Ostrowa Tumskiego jest Rezerwat Archeologiczny „Genius Loci” będący placówką Muzeum Archeologicznego. Zobaczyć tam można dobrze zachowane wały grodu średniowiecznego oraz renesansowe umocnienia. Pomimo, że przedstawiona jest ponad tysiącletnia historia, to forma jest bardzo nowoczesna i wykorzystuje najnowsze multimedia. Dla starszych uczestników przewidziano podczas Weekendu z Historią zwiedzanie z prelekcją, a w ofercie dla dzieci są warsztaty „Skarby spod ziemi”.