Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

28. czerwca 1956 roku to ważny dzień w historii Poznania. Tego dnia robotnicy zgromadzeni przy obecnym placu Mickiewicza zebrali się w pokojowej demonstracji żądając chleba, wolności i prawdy. Był to pierwszy protest przeciw niesprawiedliwemu systemowi, który został krwawo stłumiony. Władza ludowa starała się, aby pamięć o wydarzeniach czerwcowych została zatarta.

Dzisiaj już tylko najstarsi poznaniacy, będący nierzadko uczestnikami strajku i demonstracji, pamiętają osobiście, co się działo 28. czerwca 1956. Dlatego też w 2007 roku otwarto muzeum Czerwca ’56. Obiekt stosunkowo niewielki, ale nowocześnie urządzony, daleki od tradycyjnych muzeów, gdzie niczego nie wolno dotykać. Aranżacja sal pozwala poczuć klimat lat 50-tych oraz prześledzić bieg wydarzeń.

W sali posiedzeń partyjnych można posłuchać słynnych przemówień towarzyszy i zapoznać się na plakatach oraz panelach dotykowych z ówczesną propagandą oraz zmianami, jakie przyniósł socjalizm. Oprócz pokazanego tła historycznego i przebiegu wydarzeń Czerwca ‘56, ekspozycja ukazuje także konsekwencje. Od masowych aresztowań, celę więzienną, przesłuchania przez UB w sali przesłuchań po rozprawy na sali sądowej. Dla młodszych zwiedzających atrakcją będzie na pewno wejście do tramwaju z epoki i czołg oryginalnych rozmiarów. Osobna część ekspozycji poświęcona jest Romkowi Strzałkowskiemu – 10-letniemu chłopcu, który stał się najmłodszą ofiarą zamieszek. Historia trudna i smutna przedstawiona została w muzeum bez patosu, lecz z godnością i w ciekawy sposób.

Muzeum znajduje się w Zamku Cesarskim tuż obok Placu Mickiewicza, stąd bardzo łatwo włączyć wizytę w muzeum do programu zwiedzania.

Godziny otwarcia: codzienne oprócz poniedziałków g. 9.00 do 17.00, soboty i niedziele g. 10.00 do 16.00
Bilety: normalne 6 zł, ulgowe 3 zł, w soboty wstęp bezpłatny