Festiwal Transatlantyk Poznań 2011

Transatlantyk to ciekawe połączenie festiwalu filmowego i muzycznego. Twórcą festiwalu jest światowej sławy wielkopolanin Jan Paweł Kaczmarek, kompozytor muzyki filmowej, którego utwory usłyszeć można m.in. w filmach Marzyciel (Finding Neverland), Całkowite Zaćmienie (Total Eclipse), czy Quo Vadis.

Na Poznaniaków czeka w tym roku blisko 150 filmów o różnej tematyce. W kategorii Transatlantyk Panorama pokazane zostaną premiery najciekawszych zdaniem organizatorów filmów sezonu 2010/2011. Hitem w tej kategori jest film Elitarni 2 reż. Jose Pandilha traktujący o specjalnej jednostce milicji do walki z przestępczością zorganizowaną. Jedynka pobiła w zestawieniach Avatara, a dwójka jest ponoć lepsza!

Transatlantyk Docs to pokazy filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, m.in. filmy z cyklu Wall Street Story o mechanizmach rządzących finansjerą. Ciekawie zapowiada się film Hempsters: Posadź Zioło (Hempsters: Plant the Seed), w którym aktor Woody Harrelson przekonje, dlaczego marihuana powinna być zalegalizowana.

10 niemieckich głosów to kino niemieckie z debiutami, nowymi zjawiskami i trudnymi tematami. Drei to polska premiera filmu Toma Tykwera, w którym mąż ma romans z kochankiem swojej żony. Baader-Meinhoff to film o losach bojowników z Frakcji Czerwonej Armii działającej w Europie w latach 70tych.

Z mniej konwencjonalnych propozycji festiwal oferuje Kino Kulinarne – połączenie pokazów filmowych i degustacji wybornych potraw. Współorganizatorem tego wydarzenia jest ruch Slow Food promujący 'jedzenie bez pośpiechu’. Instatnt Composition Contest to konkurs dla kompozytorów, którzy po obejrzeniu krótkiego filmu na żywo tworzą do niego muzykę. W ofercie są również zajęcia i wykłady na temat muzyki filmowej, grafiki i designu i wiele innych.

Pokazy i koncerty odbywać się będą w kinach Muza i Multikino 51 oraz w Auli UAM, jak i innych równie ciekawych miejscach. Bilety do nabycia w Salonach Empik i na stronie eBilet. Bilety na sekcje KINO KULINARNE, TRANSATLANTYK PANORAMA, 10 NIEMIECKICH GŁOSÓW, NOWE KINO SKANDYNAWSKIE, KINO KLASY B – EKSTAZA I MDŁOŚCI, RETROSPEKTYWA MILOSA FORMANA w cenie 10 zł. Reszta seansów bezpłatna. Bilety na bezpłatne seanse można odbierać w dniu pokazu w kasie kina.

Więcej informacji na www.transatlantyk.org