Trasy tematyczne

Architektura, historia, legendy, arystokracja i Szlak Piastowski. Tutaj opisane są najpopularniejsze z naszych wycieczek tematycznych. Elastycznie dostosujemy trasę do oczekiwań grupy. Szczegółowo poruszamy w nich wybrane tematy.

Poznańskie Legendy
Czas: 2h Cena: 160zł PL / 265zł (ENG | DE | ESP | FR | RUS | ITA) Rogal i kawa: 17zł/os. Tętniąca życiem poznańska starówka to istna pamiątka złotego wieku XVI. Wycieczka po starówce to powrót do tamtych czasów, kiedy to kwitł handel, a miasto zyskało wiele pięknych budowli. Zwiedzającym pokażemy renesansowy ratusz, opowiemy legendę o koziołkach, przybliżymy postać miejskiego kata, pokażemy też, jak Jezuici „grali” na zmysłach ludzi. Spacer polecamy zakończyć degustacją naszego specjału – rogala marcińskiego. Na trasie: Ratusz*, domki budnicze, waga miejska, Fara i dawne Kolegium Jezuickie, pomnik koziołków, Zamek Przemysła*, *zazwyczaj zwiedzanie od zewnątrz
Czas: 2 godz. | Cena: 280zł PL / 500zł (ENG | DE)

Poznańskie koziołki to nie jedyna legenda naszego miasta. Nawet nazwa stolicy Wielkopolski ma swoje legendarne wytłumaczenie. Z czasów formowania się państwa Piastów mamy tak mało materiałów źródłowych, że zaciera się granica między legendą a historią. W Poznaniu są groby królów Bolesława, Mieszka II i Przemysła II, ale czy ktoś słyszał o Królu Kruków? Tą i inne legendy przybliżą najmłodszym turystom nasi przewodnicy.

Na trasie: Katedra, Stary Rynek, koziołki, kruki, Wzgórze Przemysła

Bilety na trasie

Kórnik i Rogalin
Zamek w Kórniku
Czas: 6 godz. | Cena: 510zł PL / 690zł (ENG | DE)

Trasa prowadzi przez rezydencje magnaterii i arystokracji Wielkopolskiej. Przybliżymy historię rodów Górków, Działyńskich Raczyńskich. Oprócz zamków i pałaców uczestnicy będą mieli okazję do zachwycenia się przyrodą. Naszą rodzimą oraz gatunkami roślin sprowadzanych z innych kontynentów.

Na trasie: Pałac w Rogalinie, Dęby Lech, Czech i Rus, Zamek w Kórniku, Arboretum Kórnickie

Bilety na trasie

Szlak Piastowski
biskupin brama
Czas: 8 godz. | Cena: 700zł PL / 990zł (ENG | DE)

Szlak Piastowski powinien być pierwszą i obowiązkową trasą szkolnych wycieczek. Tutaj znajduje się kolebka Polski. Tutaj powstały najważniejsze grody z okresu kształtowania się państwa Piastów. Należą do nich Giecz, Ostrów Lednicki, Poznań i Gniezno. Na trasie jest też sławny Biskupin z osadą 1500lat wcześniejszą od znanych nam Piastów. Dlaczego? …opowiedzą o tym nasi przewodnicy.

Na trasie: Biskupin, Gniezno, Ostrów Lednicki lub Gród Pobiedziska

Bilety na trasie

Meteoryty Morasko
Meteoryt Żelazny
Czas: 4 godz. | Cena: 450zł PL / 600zł (ENG | DE)

Poznańskie Morasko to jedyne miejsce w Polsce, gdzie znajduje się fragmenty meteorytów i kratery po ich uderzeniu. Taka sytuacja jest wyjątkowa i to nie tylko w skali krajowej. Połączenie kraterów i odkrytych, żelaznych meteorytów jest na świecie niezwykle rzadkie. Największe z nich mają 261kg i 271kg! Tym bardziej zadziwiające jest to, że niewiele osób w Polsce o nich słyszało. Poznaj historię poznańskich meteorytów razem z przewodnikami z City Guide Poznań

Na trasie: Rezerwat „Meteoryty Morasko”, Muzeum Ziemi UAM

Muzeum udostępniane jest bezpłatnie na wydziale Geologii UAM. Wymagana rezerwacja.

Bilety na trasie

Sztuka Romańska i Gotyk
Katedra-Poznańska-zwiedzanie
Czas: 4 godz. | Cena: 380zł PL / 500zł (ENG | DE)

Chrzest Księcia Mieszka zapoczątkował rozwój architektury murowanej w jego państwie. Do Polski zawitał styl romański. Zaczęto wznosić pierwsze budowle z kamienia. Świadczyły o prestiżu władcy, ale ich głównym atutem była wytrzymałość. Dzięki zastosowaniu kamienia budowle z czasów Mieszka I dostarczają nam dziś bezcennych informacji. Częściowo zachował się też grób, w którym najprawdopodobniej został pochowany. Obok niego znajduje się jeszcze jeden romański nagrobek – przypisywany Bolesławowi Chrobremu.

Gotyk przyniósł w architekturze spore zmiany. Cegła stała się w Wielkopolsce bardziej popularna i zaczęła wypierać granitowy, polny kamień. Lżejsze konstrukcje pozwalały na wprowadzenie więcej światła, większymi gotyckimi oknami. Powstawały kościoły zakonne i parafialne. Wybrane z nich omówimy na naszej trasie.

Na trasie: Kościół św. Jana Jerozolimskiego, Śródka, Katedra z podziemiami, Psałteria i Kościół NMP, Stary Rynek, Zamek Przemysła: Muzeum Sztuk Użytkowych lub Dzielnica Cesarska

Bilety na trasie

Renesans i Barok
Fara-Poznańska-chor
Czas: 3 godz. | Cena: 380zł PL / 500zł (ENG | DE)

Poznań rozkwitł w epoce renesansu. Był to dla miasta złoty wiek, kupcy bogacili się na handlu władze miejskie wspierały sztukę. Powstała pierwsza uczelnia wyższa, a do miasta sprowadzano najwybitniejszych architektów epoki.

Barok nastąpił po renesansie i wiele po nim odziedziczył. Określany był nawet wybujałą formą renesansu. Jednak w XIX wieku badacze dopatrzyli tak wielu różnic, że uznali barok za pełnoprawny styl. Nasi przewodnicy pokażą te różnice na świetnie zachowanych w Poznaniu przykładach.

Na trasie: Katedra, Ratusz, Fara, Kościół św. Antoniego Padewskiego, Muzeum Sztuk Użytkowych lub Dzielnica Cesarska

Bilety na trasie

Klasycyzm, Historyzm i Secesja
biblioteka-raczynskich
Czas: 3 godz. | Cena: 380zł PL / 500zł (ENG | DE)

Klasycyzm zapoczątkował w architekturze powrót do wcześniejszych stylów. Wzorował się na budowlach antycznej Grecji i Rzymu. Po nim powtórzono pozostałe style. I tak zaczęła się moda na neoromanizm, neogotyk, neorenesans, neobarok, … . Wszystkie te style można podziwiać w Poznaniu i to w jednym miejscu. Dzielnica Cesarska została zaplanowana jako galeria architektury. Z powtarzaniem utartych rozwiązań zerwano tworząc styl zwany secesją lub inaczej art nouveau.

Na trasie: Stary Rynek, Odwach, Dzielnica Cesarska, Jeżyce

Bilety na trasie

Modernizm +
arena poznan
Czas: 3 godz. | Cena: 380zł PL / 500zł (ENG | DE)

Modernizm powstał w XX wieku i zrewolucjonizował podejście do architektury. Zerwano z dekoracyjną formą i skupiono się na funkcjonalności budynków. Wcześniej różnice granice między stylami bywały płynne. Poszczególne style stopniowo przekształcały się w następne. Modernizmu nie da się pomylić co w architekturze było wcześniej.

W Poznaniu można znaleźć bardzo udane przykłady modernizmu oraz architektury współczesnej. Są też takie budynki, których większość Poznaniaków nienawidzi. Pokażemy jedne i drugie.

Na trasie: Galeria Arsenał, Plac Wolności, Dzielnica Cesarska, Stary Browar

Bilety na trasie

Twoja trasa
Indywidualna oferta

Masz pomysł na własną trasę zwiedzania Poznania? Chętnie przygotujemy ofertę szytą na miarę Twoich oczekiwań – napisz do nas!