Rezerwat archeologiczny Genius Loci

Na Ostrowie Tulskim otwarto niedawno rezerwat archeologiczny – placówkę Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Jest to miejsce, które łączy tysiącletnią historię ze współczesnością. Od 2008r. prowadzono na terenie wyspy wykopaliska, które ukazały dobrze zachowane wały grodowe sprzed 1000 lat, a teraz udostępniono je publiczności.

Głównymi obiektami w rezerwacie są średniowieczne wały grodowe z X wieku oraz mur renesansowy z czasów biskupa Jana Lubrańskiego z XVIw. Wały grodu średniowiecznego przedstawione są w przekroju, stąd dokładnie widać ich konstrukcję oraz rozmiary. Mur renesansowy ogląda się po przeszklonej podłodze.

Sam rezerwat ma formę bardzo nowoczesną z interaktywną ekspozycją. Betonowo-szklany budynek mało kojarzy się z archeologia. Tak samo 16-minutowy film 3D opowiadający o historii Ostrowa Tumskiego, znaczeniu i konstrukcji wałów grodu raczej spodziewalibyśmy się zobaczyć w kinie, a nie w rezerwacie archeologicznym. Technologia wspiera poznanie i zrozumienie grodu z X wieku również poprzez multimedialne kioski oraz projekcje holograficzne.

Nazwa rezerwatu Genius Loci czyli duch opiekuńczy wskazuje na to, że miejsce, w którym powstał gród było starannie dobrane i posiadało swojego opiekuńczego ducha. Tu rozwijało się życie polityczne, gospodarcze i religijne już od X wieku dając początek miastu Poznań i państwu Polskiemu.

Więcej informacji na stronie http://www.muzarp.poznan.pl/rezerwat/

Ceny biletów
normalny 6 zł
ulgowy 4 zł
rodzinny 10 zł
grupowy (do 30 osób) 50 zł
grupowy powyżej 30 osób 100 zł
W niedziele – wstęp wolny

Godziny otwarcia
poniedziałek – nieczynne
wtorek-czwartek 10.00-15.00
piątek 12.00-19.00
sobota 11.00-19.00
niedziela 10.00-15.00