Poznań skrzypcową stolicą Polski

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Jest też członkiem i współzałożycielem Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Odbywa się co pięć lat. Po raz pierwszy odbył się w 1935 r. w Warszawie. Inicjatorem międzynarodowych spotkań młodych skrzypków był bratanek Henryka, Adam Wieniawski, a organizatorem Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Jego celem było propagowanie muzyki kompozytora oraz zapewnienie promocji wybitnym skrzypkom. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, jednak plany przerwała II wojna światowa. Drugi konkurs zorganizowany został dopiero po 17 latach w 1952 r. w Poznaniu. Od tej chwili konkurs odbywa się regularnie co pięć lat w Auli UAM.

W tym roku, aby podkreślić wagę tego niezwykłego wydarzenia muzycznego na placu Adama Mickiewicza, naszemu wieszczowi towarzyszyć będzie pomnik genialnego skrzypka. W sobotę uroczyście odsłonięto rzeźbę autorstwa Jakuba Psuja, przedstawiającą twarz Henryka Wieniawskiego. Pomnik zagości na Placu Mickiewicza do końca konkursu, czyli do 23. października 2011. Twarz wielkiego kompozytora ma dorównać wielkością pomnikowi Mickiewicza. Z każdym kolejnym dniem konkursu skrzypcowego głowa Wieniawskiego podnoszona będzie wyżej, co umożliwi specjalny podnośnik umieszczony pod rzeźbą. Podnoszenie Wieniawskiego rozpocznie się pierwszego dnia konkursu, czyli od niedzieli.

wieniawski

W Konkursie przyznane zostaną nagrody regulaminowe w następującej wysokości:

I nagroda: 30 000 euro i złoty medal
II nagroda: 20 000 euro i srebrny medal
III nagroda: 12 000 euro i brązowy medal
3 wyróżnienia po 5 000 euro
specjalna nagroda pozaregulaminowa ufundowana przez Maxima Vengerova: 12 indywidualnych lekcji dla jednego z uczestników Konkursu
Dotychczas zwycięzcami zmagań byli:

I konkurs – Warszawa 1935 – Ginette Neveu (Francja)

II konkurs – Poznań 1952 – Igor Ojstrach (ZSRR)

III konkurs – Poznań 1957 – Roza Fajn (ZSRR)

IV konkurs – Poznań 1962 – Charles Treger (USA)

V konkurs – Poznań 1967 – Piotr Janowski (Polska)

VI konkurs – Poznań 1972 – Tatiana Grindienko (ZSRR)

VII konkurs – Poznań 1977 – Wadim Brodskij (ZSRR)

VIII konkurs – Poznań 1981 – Keiko Urushihara (Japonia)

IX konkurs – Poznań 1986 – Ewgenij Buszkow (ZSRR)

X konkurs – Poznań 1991 – ex aequo: Bartłomiej Nizioł (Polska) i Piotr Pławner (Polska)

XI konkurs – Poznań 1996 – nie przyznano

XII konkurs – Poznań 2001 – Alona Bajewa (Rosja)

XIII konkurs – Poznań 2006 – Agata Szymczewska (Polska)

Ciekawostką konkursu jest postać Idy Haendel, która w 1935 r. mając 7 lat była najmłodszym uczestnikiem I Konkursu skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie. Dziewczynka zdobyła 7 miejsce, wyprzedzając starszych i bardziej doświadczonych skrzypków.