Pl  |  En  |  DE 
Przewodnicy Poznań
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Biskupin (Szlak Piastowski)
Osada obronna z epoki brązu, której początek datuje się na 738 rok p.n.e. jest obecie najpopularniejszym skansenem archeologicznym w Polsce. Glównymi atrakcjami skansenu są: muzeum archeologiczne, zagrody zwierząt hodowlanych oraz  rekonstrukcja części osady, wraz z bramą wjazdową, wałem obronnym i chatami osadników. Ponadto przy pomoście prowadzącym do grodu wyłaniają sie z fosy oryginalne drewniane pale odkryte podczas wykopalisk. Co roku we wrześniu odbywa się w Biskupinie niepowtarzalny festyn archeologiczny z zaiscenizowaną bitwą dawnych wojów.  Muzeum w Biskupinie mażna zwiedzać przez cały rok w godzinach od 8.00 do 18.00 lub do zmierzchu (zimą).
 
Wenecja (Szlak Piastowski)

Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji - jest to największy tego typu skansen w Europie. Do eksponatów Muzeum należą głownie dawne lokomotywy parowe oraz ciągnięte przez nie wagony. W wagonach często zorganizowane są stałe lub czasowe wystawy. Uwagę przyciągają również  obrotnica kolejowa, budka dróżnika i żuraw wodny dla parowozów.

Ruina zamku rodu Nałęczów - powstał w ramach wielkiej akcji fortyfikacji Polski przeprowadzonej w czasach Kazimierza Wielkiego. Był siedzibą  Mikołaja Nałęcza "Diabła Weneckiego" podczas wielkopolskiej wojny domowej w latach 1382-1385. Natępnie zamek przeszedł na własnaść archidiecezji gnieźnieńskiej , która utworzyła w nim więzienie dla księży. Obecnie obiekt jest zabezpieczony jako  trwała ruina.

 
Pobiedziska (Szlak Piastowski)
Skansen Miniatur - jest trójwymiarowym atlasem najciekawszych obiektów Wielkopolski i Szlaku Piastowskiego. Miniatury odwzorowane w skali 1:20, ustawiano między starannie zaplanowanymi ścieżkami skansenu. Dzięki dokładnemu odwzorowaniu obiektów można porównać poznańską i gnieźnieńską katedrę lub przyjrzeć się w całości biskupińskiej osadzie.
 
Strzelno (Szlak Piastowski)
Kolumny strzelińskie - pokryte płaskorzeźbą figuralną, należą do niezwykle rzadkich zabytków sztuki romańskiej w skali całej Europy. Podobne można spotkać jeszcze tylko w katedrze św. Jakuba w Santiago de Compostel i w Bazylice św. Marka w Wenecji. Na kolumnach przedstawione są personifikacje cnót i przywar. Te arcydzieła XII wiecznej sztuki nie są jednak jedynymi perełkami Bazyliki Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny. Barokowe konfesjonały i trzy romańskie tympanony  rownież zasługują na poświęcenie uwagi.
 
Kruszwica (Szlak Piastowski)
Mysia Wieża z legendy o Popielu - jest w rzeczywistości pozostałością po zamku wybudowanym za panowania Kazimierza Wielkiego około 1350 roku w celu obrony przed krzyżakami. Z platformy widokowej  znajdującej się na wysokości 32 metrów rozciąga się niesamowity widok na miasto i przylegający do niego rezerwat przyrody - Nadgoplański Park Tysiąclecia.

Romańska Kolegiata św. św. Piotra i Pawła - jest kolejnym unikalnym zabytkiem Kruszwicy. Budowla zachowała prawie nienaruszony układ przestrzenny i bryłę.  Wnętrze w całej swej surowości i prostocie form w wysokim stopniu nosi cechy autentycznej bazyliki romańskiej. Dzięki temu należy do najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce.

 
<<  poprzedni  1   2   3   4   5