Pl  |  En  |  DE 
Przewodnicy Poznań
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Teatr Polski
Najstarszy istniejący budynek teatralny w Polsce, zbudowany ze składek mieszkańców Poznania oraz Polaków ze wszystkich trzech zaborów w 1875 roku. Jak nazwa wskazuje, w okresie zaborów było to miejsce krzewiące polską kulturę - występowała m.in. Helena Modrzejewska.
 
Waga Miejska
Obok Ratusza drugi najważniejszy budynek starego Poznania. To tutaj dokonywano pomiaru i ważenia towarów przywożonych przez kupców na handel, a także pobierano odpowiedni podatek. Obecnie znajduje się tutaj sala ślubów Urzędu Stanu Cywilnego.
 
Kościół pw. Wszystkich Świętych
Miejsce w którym powstał najsłynniejszy polski chór: Poznańskie Słowiki, powstał w XVIIIw na pożytek ówczesnej gminy protestanckiej, dzięki przywilejowi nadanemu przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Oprócz pięknej architektury charakteryzuje się wspaniałą akustyką.
 
Zamek w Kórniku
Przepiękny zamek w niewielkiej odległości od Poznania wraz z otaczającym go arboretum stanowi wspaniałą całość. Wyjątkowe miejsce, w którym można zobaczyć jak w XIXw mieszkała polska bogata szlachta.
 
Rogalin
Wspaniały barokowy pałac, gdzie można poznać historię zasłużonej wielkopolskiej rodziny Raczyńskich, przejść się po pałacowym parku ze słynnymi dębami, a także posmakować w polskim malarstwie takich osób jak Jan Matejko, Jacek Malczewski czy Leon Wyczółkowski.
 
Wielkopolski Park Narodowy
W niewielkiej odległości od Poznania, miejsce dla osób chcących odpocząć od miasta, a jednocześnie zobaczyć bogatą florę i faunę, a także ogromne głazy narzutowe. Polecamy szczególnie spacer wzdłuż jeziora Góreckiego
 
Szlak Piastowski
Trasa turystyczna zainspirowana cyklicznym przemieszczaniem się piastowskich władców i ich dworów pomiędzy czterema grodami, które pełniły funkcje stołeczne. Grodami tymi były Gniezno, Poznań, Ostrów Lednicki i Giecz. Szlak Piastowski jest obowiązkową trasą szkolnych wycieczek i istotnym elementem patryiotycznego wychowania młodzieży.
 
Gniezno (Szlak Piastowski)
Jedna z największych siedzib Piastów. Gród założony przez Lecha - legendarnego protoplastę Polan. Miasto nierozerwalnie związane z początkami polskiej państwowości może poszczycić się wieloma popularnymi zabytkami. Do najważniejszych należą:

Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha - pierwsza archikatedra w Polsce i miejsce koronacji królów z dynastii Piastów. Kościół jast celem pielgrzymek do grobu pierwszego na naszych ziemiach świętego i męczennika. W prezbiterium znajduje się konfesja św. Wojciecha z misternie wykończonym XVII wiecznym, srebrnym relikwiarzem. Również nie  można przeoczyć wykonanych z brązu "Drzwi Gnieźnieńskich" z ok. 1175r.

Kościół św. Jana Chrzciciela - gotycka świątynia  związana z zakonem Rycerzy Bożogrobowców. Wewnątrz znajduje się cenna polichromia  z II połowy XIV wieku, wykonana techniką "al secco" na cienkiej pobiale wapiennej.

Kościół św. Trójcy - kościół farny w Gnieźnie. Można w nim zobatrzeć kaplicę Bractwa Literackiego, barokową ambonę w kształcie łodzi oraz zager z kurantami i postacią św. Wojcecha.

Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Antoniego - kościół wczesnogotycki z 1270 roku, wyposarzenie i fasada barokowe. W świątyni znajdują się m. in. uznawany za cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia oraz relikwiarz bł. Jolenty.

Muzeum Początków Państwa Polskiego - oferuje ciekawy, 30-minutowy   spektakl audiowizualny, poświęcony średniowiecznej Wielkopolsce. Innymi wystawami stałymi tego muzeum są: Gniezno Średniowieczne, Gniezno Nowożytne, Rzeźba Romańska w Polsce, Oręż Wieków Minionych, Piastów Malowane Dzieje. Warto zwrócić szczególną uwagę na kolekcję gotyckich i renesansowych kafli piecowych, oraz przyjrzeć się państwowym godłom przy wejściu.

Muzeum Archidiecezjalne - prezentuje zbiory zgromadzone w skarbcu archikatedry gnieźnieńskiej. Wśród nich najcenniejszymi eksponatami są: agatowy Kielich Świętego Wojciecha z X wieku, dwa kunsztownie wykonane "kielichy Dąbrówki". Warto przyjżeć się wystawie drewnianych rzeźb świetcyh i poznać ich atrybuty.
 
Gród Pobiedziska (Szlak Piastowski)

Gród w Pobiedziskach koło Poznania oferuje niebywałą atrakcję - strzelanie ze średniowiecznych maszyn oblężniczych.

więcej
 
Ostrów Lednicki (Szlak Piastowski)
Miejsce chrztu Polski.  W 966 roku Mieszko I władca Polan, zanurzając się w lednickim baptysterium, przeszedł na wiarę chrześcijańską. Świadectwem tego wydarzenia są do dziś zachowane baseny chrzcielne w pozostałościach książęcego palatium. Odnalezione podczas wykopalisk archeologicznych kolekcje kosztowności i broni z ostrowa można obejrzeć w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Pozahistorycznym atutem tego miejsca jest baśniowe położenie średniowiecznego grodu na wyspie otoczonej Jeziorem Lednickim. W odległości kilku kilometrów od grodu, we wsi Dziekanowice  znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny.   
 
<<  poprzedni  1   2   3   4   5   następny  >>